Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»Wiadomości»Polityka»Norwegia się bogaci, Norwegowie ubożeją
Polityka

Norwegia się bogaci, Norwegowie ubożeją

By Katarzyna Karp20 września 2022Brak komentarzy3 minuty czytania
Foto: Alicia Christin Gerald/Unsplash
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 3 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

Zawsze korzysta ktoś

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, głosi przysłowie. A mądrości ludowe nie podlegają dezaktualizacji. W przypadku wojny między Rosją a Ukrainą „tym trzecim” jest niewątpliwie Norwegia, która w efekcie kryzysu energetycznego stała się jednym z głównych dostawców gazu do UE. I czerpie z tego ogromne zyski. Urzędnicy Unii Europejskiej próbują skłonić norweskich polityków do „zrównoważenia” cen surowca. Ten temat jako pierwsza podniosła Polska.

Przed zaostrzeniem ukraińsko-rosyjskiego konfliktu rosyjski gaz stanowił 40 procent unijnego importu. Teraz to tylko 10 procent. Unia Europejska negocjuje z dostawcami, wśród których, obok USA, Algierii i państw z Zatoki Perskiej, jest również Norwegia. Ta ostatnia sprzedaje obecnie gaz do UE po dużo wyższych cenach, niż przed marcem 2022 roku.

Norwegia krytykowana była przez premiera Morawieckiego w maju br., kiedy mówił o żerowaniu na wojnie oraz powinności podzielenia się gigantycznymi zyskami. Inne kraje w delikatniejszy sposób zwracają uwagę na sytuację, sugerując, że rozsądny dostawca, przynajmniej w czasie wojny, powinien zredukować ceny surowca. 

Norwegia stoi na stanowisku, że to rynek reguluje ceny.

 Obniżyć ceny gazu

O rozmowach z Norwegią w swoim ubiegłotygodniowym przemówieniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

– Musimy nadal działać, by obniżyć ceny gazu. Musimy zagwarantować bezpieczeństwo dostaw, a jednocześnie zapewnić naszą konkurencyjność na arenie światowej. (…) Z premierem Jonasem Støre uzgodniłam powołanie grupy zadaniowej. Zespoły rozpoczęły już pracę – powiedziała von der Leyen w Strasburgu 14 września.

statek transportujący gaz LPG z Norwegii
Zakład skraplania gazu na dużą skalę znajduje się w Hammerfest na północy Norwegii. Melkøya, foto: Ole Jørgen Bratland/© Equinor

Wcześniej The Economist przypomniał w artykule, że to Polska jako pierwsza wypowiedziała się w tej sprawie, gdy w maju premier Mateusz Morawiecki potępił wygórowane ceny norweskiego gazu.

Brytyjski tygodnik wskazał również na, jak to określił, nieprzyzwoite zyski czerpane z wojny przez Norwegię w czasie, gdy Ukraińcy walczą, a Europejczycy drżą na myśl o rachunkach za energię. A powinna, według autora The Economist, pomyśleć o tym, jak pomóc UE przejść przez kryzys.

Lukratywna wojna

Norwegia jest drugim pod względem bogactwa krajem w Europie. Wyprzedza ją w tym względzie jedynie Luksemburg. Podczas trwającego konfliktu zbrojnego skandynawski kraj wyraźnie się wzbogacił – zauważa The Economist, dodając, że „Kraj, któremu zależy na kreowaniu w świecie własnego wizerunku jako siły dobra, musi odpierać zarzuty o czerpanie zysków z wojny”.

Ze sprzedaży ropy, gazu i energii elektrycznej Norwegia miała ponad 50 mld dolarów dochodu rocznie. To oznacza blisko 10 tys. dolarów na mieszkańca kraju. Obecnie, dzięki wojnie, przychody Norwegii z eksportu energii wzrosły do ponad 200 mld dolarów rocznie. Tymczasem przeciętny Larsen z kraju fiordów zamiast odczuwać przypływ gotówki, martwi się tak samo jak mieszkańcy pozostałych części Europy wysokimi rachunkami za prąd, a sfera biedy rozszerza się w całym kraju. Coraz więcej mieszkańców Norwegii musi korzystać z pomocy organizacji pozarządowych, sięgając m.in. po darmową żywność. Sprawy mają się zupełnie inaczej wśród najbogatszych.

Rząd Norwegii twierdzi, że zyski są jej potrzebne do sfinansowania ekologicznej transformacji.

Czy społeczeństwo jest chętne i gotowe ponieść koszty zielonej zmiany?

Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Co czytają Norwegowie? Oto największe bestsellery książkowe 2026 roku

Norwegia się topi? Spokojnie…

Solbakken sfrustrowany po porażce z Francją. „Mówiliśmy o tym przed meczem”

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

Skrei. Jak smakuje i dlaczego Norwegowie na niego czekają?

Kulinaria 21 czerwca 2026
Listen to this article:
0:00

0:00

Your browser does not support the audio element.

Skrei to nie jest zwykły dorsz. Ryba przez kilka miesięcy pokonuje ponad 1000 kilometrów z…

Lofoty – nowe muzeum SKREI opowie historię ryby, która zbudowała Norwegię

21 czerwca 2026

Mistrzostwa Świata 2026: 10 ciekawostek o norweskiej reprezentacji

20 czerwca 2026

Norwegia w skrócie. Przegląd najważniejszych wiadomości tygodnia

19 czerwca 2026

Dziecko w samochodzie – przepisy obowiązujące w Norwegii

19 czerwca 2026

Norges Bank nie obniża stóp procentowych. Co to oznacza dla mieszkańców Norwegii?

18 czerwca 2026

Mette-Marit otrzymała nowe płuca. Norwegia mówi dziś o dawstwie organów

17 czerwca 2026

MŚ 2026: Norwegia pokonuje Irak 4:1. Udany debiut Haalanda na mundialu

17 czerwca 2026

Norwegia powołuje Komisję ds. imigracji zarobkowej. W jej składzie Polka

15 czerwca 2026

Marius Borg Høiby skazany na cztery lata więzienia. Sąd uznał go za winnego dwóch gwałtów

15 czerwca 2026

Coraz więcej Norwegów kwestionuje przyszłość monarchii. Czy król Harald będzie ostatnim królem Norwegii?

15 czerwca 2026

Nordycki model pęka. Jak gangi zmieniły podejście do młodych przestępców

14 czerwca 2026

Rosja wzmacnia wojska na północy. Norwegia odpowiada największym programem zbrojeniowym od czasów zimnej wojny 

13 czerwca 2026

„Wikingowie nadchodzą”. Norwegia wraca na mundial po 28 latach

12 czerwca 2026

TOP 6 miejsca, które warto zobaczyć w Norwegii

12 czerwca 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Co czytają Norwegowie? Oto największe bestsellery książkowe 2026 roku

28 czerwca 2026

Norwegia się topi? Spokojnie…

28 czerwca 2026

Solbakken sfrustrowany po porażce z Francją. „Mówiliśmy o tym przed meczem”

27 czerwca 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.