Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»Wiadomości»Hiszpania: chcą wrócić do normalnego życia. WHO ostrzega
Wiadomości

Hiszpania: chcą wrócić do normalnego życia. WHO ostrzega

By Katarzyna Karp21 stycznia 2022Brak komentarzy3 minuty czytania
Zdjęcie: Zach Rowlandson/Unsplash
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 4 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

Hiszpania chce ogłosić koronawirusa chorobą endemiczną, czyli będącą na równi z wirusami grypy. Pedro Sánchez, stojący na czele lewicowego rządu premier kraju, otwarcie mówi o podjęciu działań nakierowanych na traktowanie koronawirusa jako chorobę, z którą można normalnie żyć.

WHO i kilku ekspertów uważa takie stanowisko za przedwczesne, ale otworzyło ono debatę między rządami potrzebującymi normalności a społecznością medyczną, która opowiada się za utrzymywaniem obostrzeń.

Otwarcie debaty

Wariant omikron zwielokrotnił liczbę przypadków jak żaden inny, ale nie przekłada się to na liczbę zgonów i hospitalizacji. To skłoniło wiele rządów do złagodzenia ograniczeń i podjęcia kroków w kierunku, który wskazuje Hiszpania. Jednak dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, odpowiedział we wtorek, że jeszcze daleko do końca pandemii i ostrzegł przed prawdopodobieństwem pojawienia się nowych wariantów.

– Endemiczny sam w sobie nie oznacza czegoś dobrego; endemiczny po prostu oznacza, że ​​jest tu na zawsze – powiedział we wtorek dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Michael Ryan podczas wirtualnej sesji Światowego Forum Ekonomicznego, podając przykład malarii.

Hiszpania jest w dobrej pozycji do otwarcia debaty, ponieważ ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień na świecie, 90,5% jej populacji w wieku powyżej 12 lat jest w pełni zaszczepionych. 

Brak wyraźnej granicy

Przedstawiciel władz medycznych Hiszpanii Fernando García z Narodowego Centrum Epidemiologii i rzecznik Madryckiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego twierdzi jednak, że samo mówienie o endemii w tym momencie „tworzy fałszywe złudzenia”.

– Zmierzamy w kierunku uczynienia wirusa bardziej endemicznym, ale myślę, że nie możemy powiedzieć, że już osiągnęliśmy tę sytuację – powiedział z kolei Marco Cavaleri, szef strategii szczepień Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Nie ma liczebnej granicy przypadków, która oddziela epidemię od endemii.

– Epidemia ma miejsce, gdy dochodzi do znaczącego wybuchu zachorowań, powyżej normy, czego doświadczamy od początku 2020 roku. A endemiczne są przypadki, które mogą mieć zachowanie sezonowe, ale nie wywierają presji na system opieki zdrowotnej – ocenił dr Garcia.

– Przyszła dotkliwość pozostaje wielką niewiadomą. Nie ma prawa, które mówiłoby, że wirus musi stać się łagodniejszy – napisał na Twitterze Antoine Flahault, dyrektor ISG (Instytutu Globalnego Zdrowia) w Genewie.

Łagodne objawy i mało hospitalizacji

Hiszpania ma obecnie ponad 23% łóżek na oddziałach intensywnej terapii zajmowanych przez pacjentów z koronawirusem, a od początku pandemii w marcu 2020 r. zmarło ponad 91 000 osób, z czego 2610 między 17 grudnia a 18 stycznia.

Z drugiej strony inni profesjonaliści sprzymierzyli się z rządem hiszpańskim.

Kraj doświadczył znacznego spadku śmiertelności w obliczu omikronu.

– Wirus po prostu nie jest już tak niebezpieczny – mówi Sánchez.

Źródło: France24.com

Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Норвегія прагне зменшити кількість лікарняних листків. Під загрозою може опинитися довіра пацієнтів

Norwegia uniknęła strajku na szelfie. Dlaczego to dobra wiadomość nie tylko dla branży naftowej?

Norwegia chce ograniczać liczbę zwolnień lekarskich. Stawką może być zaufanie pacjentów

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

Niepokojący trend w sieci. Norwegia alarmuje: rozmawiajcie z dziećmi!

Dzieci 31 maja 2026

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre wyraził głębokie zaniepokojenie działalnością ekstremistycznych i brutalnych grup internetowych, które…

zBRØDnia Bakeri: Polski chleb zamówisz w Agder

31 maja 2026

Policja poszukuje 15-latka zaginionego w rejonie Kristiansand i Agder

30 maja 2026

Chcesz zaoszczędzić? Przeprowadź się na północ Norwegii

30 maja 2026

Rowerem po Agder – gdzie jest bezpiecznie, a gdzie nie?

29 maja 2026

Strach przed szpiegostwem stawia policję w trudnej sytuacji

28 maja 2026

Motocyklem po Norwegii. Wolność, która wymaga odpowiedzialności

28 maja 2026

Norwegowie coraz wyżej oceniają imigrację zarobkową, zwłaszcza z Europy Wschodniej. Najnowszy raport IMDi

27 maja 2026

Król Harald V coraz bliżej wyjątkowego celu

27 maja 2026

Konfiskata luksusowego mienia podejrzanym: Kolejna porażka Ap?

26 maja 2026

Dwulatek ze Szwecji odnaleziony po 14 godzinach poszukiwań

25 maja 2026

Czterech na jednego w Bergen. Debata po brutalnym pobiciu

24 maja 2026

Szpiedzy w natarciu. „Toaleta za miliony” zamknięta

23 maja 2026

Rak w Norwegii: rekordy zachorowań i rosnąca przeżywalność

22 maja 2026

Nastolatek znów ukradł autobus. Przejechał z Oslo do Kristiansand

20 maja 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Норвегія прагне зменшити кількість лікарняних листків. Під загрозою може опинитися довіра пацієнтів

5 czerwca 2026

Norwegia uniknęła strajku na szelfie. Dlaczego to dobra wiadomość nie tylko dla branży naftowej?

5 czerwca 2026

Norwegia chce ograniczać liczbę zwolnień lekarskich. Stawką może być zaufanie pacjentów

5 czerwca 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.