Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»Społeczeństwo»Od Paryża do Paryża 1924-2024. Polacy na olimpiadach (cz. 1)
Społeczeństwo

Od Paryża do Paryża 1924-2024. Polacy na olimpiadach (cz. 1)

By Krzysztof Szujecki9 sierpnia 2024Brak komentarzy5 minut czytania
Kibic trzyma polską flagę narodową, gdy Polska gra z Singapurem w meczu kwalifikacyjnym mężczyzn do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. Kibic trzyma polską flagę narodową, gdy Polska gra z Singapurem w meczu kwalifikacyjnym mężczyzn do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. w New Delhi, 22 lutego 2012 r.
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 1 rok temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

W ciągu minionych stu lat Polacy ponad dwudziestokrotnie uczestniczyli w letnich igrzyskach olimpijskich. Występ w Paryżu jest 23 startem naszej reprezentacji w tej imprezie. Debiut w 1924 r. zakończył się zdobyciem dwóch medali. A jak było później?

Kolejne po Paryżu w 1924 r. igrzyska, te w Amsterdamie, rozegrano od 28 lipca do 12 sierpnia 1928 r. Chorążym polskiej ekipy na ceremonii otwarcia był zapaśnik Marian Cieniewski. Na igrzyska wysłano 76 zawodników. Halina Konopacka, jako pierwsza osoba z Polski, sięgnęła po najcenniejsze trofeum w większości sportów – olimpijskie złoto. Łącznie zdobyliśmy pięć medali.

Wyjazd reprezentacji Polski na Igrzyska X Olimpiady do Los Angeles (30 lipca – 7 sierpnia 1932 r.) został sfinansowany przez Polonię amerykańską. Wobec dużych kosztów ekspedycji zdecydowano się na wysłanie tylko najlepszych sportowców, mających szanse na bardzo wysokie, w tym medalowe, pozycje. Ekipa sportowa liczyła więc zaledwie dwadzieścia osób. Największym sukcesem okazał się udział lekkoatletów: Kusocińskiego i Walasiewicz, którzy sięgnęli po złote medale. Bardzo wysoko należy także ocenić starty w wioślarstwie, gdyż polskie osady zdobyły aż trzy medale.

Liczna reprezentacja olimpijska wyjeżdżała na Igrzyska XI Olimpiady do Berlina (1–16 sierpnia 1936) z nadziejami na najlepszy występ w dotychczasowej historii. Na arenach olimpijskich rywalizowało 114 zawodników, w tym 11 kobiet. Sportowcy wystąpili w 14 dyscyplinach – w tym dwóch zespołowych: piłce nożnej i koszykówce. Na uroczystości otwarcia naszą flagę niósł lekkoatleta Klemens Biniakowski, uczestnik sztafety 4×400 metrów. Ogólny bilans startu był średni – zdobyto sześć medali, wśród których nie było niestety ani jednego złotego. Największy zawód sprawili przedstawiciele sportów walki (bokserzy i szermierze), którzy niewątpliwie pretendowali do podium, a ostatecznie skończyło się na dwóch czwartych miejscach.

Po przerwie wojennej kolejne igrzyska zorganizowano w dniach 29 lipca – 14 sierpnia 1948 r. Nieliczna 24-osobowa reprezentacja Polski, z chorążym kulomiotem Mieczysławem Łomowskim, przywiozła do kraju tylko jeden medal – brązowy wywalczony przez boksera Aleksego Antkiewicza w wadze lekkiej. Jego osiągnięcie oraz dwa miejsca lekkoatletów tuż za podium nie były jednak powodem do wstydu po tak dotkliwych zniszczeniach i stratach spowodowanych latami okupacji. W Londynie po raz ostatni w historii igrzysk nagrodzono artystów, których prace zgłoszono do konkursu literatury i sztuki. Kompozytor Zbigniew Turski zdobył złoty medal za „II Symfonię Olimpijską”.

Letnie igrzyska olimpijskie rozegrane w stolicy Finlandii w dniach od 19 lipca do 3 sierpnia 1952 r. przyniosły nam cztery medale, w tym jeden złoty. Chorążym ekipy był wioślarz Teodor Kocerka. W Helsinkach, najcenniejszy krążek trafił w ręce boksera – Zygmunta Chychły. Łącznie zdobyliśmy 4 medale – 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy

Na kolejnych igrzyskach w australijskim Melbourne (22 listopada – 8 grudnia 1956 r.) jedyne złoto dla naszych barw wywalczyła w skoku w dal dwudziestodwuletnia Elżbieta Duńska-Krzesińska. Uzyskała wynik 6,35 m, wyrównując własny rekord świata. Chorążym był młociarz Tadeusz Rut. Na zakończenie tej olimpiady, w której wzięło udział 65 naszych zawodników, w tym 16 kobiet, po raz pierwszy w historii odbyła się ceremonia zamknięcia igrzysk. W sumie Polacy wywalczyli 9 medali (1 złoty, 4 srebrne i 4 brązowe).

Chorążym biało-czerwonych podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Rzymie, rozegranych w dniach od 25 sierpnia do 11 września 1960 r. był po raz drugi Teodor Kocerka, jednak największe nadzieje na złoty medal w Igrzyskach XVII Olimpiady wiązano z występem rekordzisty świata w trójskoku – Józefa Schmidta, który jako pierwszy człowiek w historii przekroczył granicę 17 m. Polak nie zawiódł oczekiwań kibiców w kraju i pewnie wywalczył tytuł mistrza olimpijskiego. Ekipa biało-czerwonych składała się z 205 zawodników, w tym 30 kobiet.

W 1964 r. występ polskiej reprezentacji olimpijskiej w Tokio potwierdził bardzo wysoki poziom, jaki nasz sport osiągnął przede wszystkim w sportach siłowych i lekkiej atletyce. Miejsce w klasyfikacji medalowej 144-osobowej ekipy (w tym 26 kobiet) było o jedną pozycję niższe niż w Rzymie (siódme), ale zdobyto większą liczbę medali – 23. Na czoło wybijają się zdecydowanie sukcesy bokserów ze szkoły Feliksa Stamma, którzy na tokijskich igrzyskach osiągnęli apogeum wyników, zdobywając aż siedem medali, w tym trzy złote. Pozostałe krążki z najcenniejszego kruszcu wywalczyli: Józef Schmidt, Egon Franke w szermierce, chorąży ekipy ciężarowiec Waldemar Baszanowski oraz sztafeta kobiet w lekkoatletyce (4 x 100 m).

Igrzyska XIX Olimpiady zorganizowano w Ciudad Mexico w dniach 12-27 października 1968 r. Wielu naszych medalistów sprzed czterech lat ponownie znalazło się na olimpijskim podium. Na pierwszy plan wysuwają się osiągnięcia tych, którzy powtórnie sięgnęli po złote krążki, a sztuki tej dokonali: bokser Jerzy Kulej, sztangista Waldemar Baszanowski, który drugi raz z kolei niósł polską flagę na ceremonii otwarcia olimpiady, oraz lekkoatletka Irena Szewińska.

Igrzyska olimpijskie w Monachium, przeprowadzono w dniach 26 sierpnia – 11 września 1972 r. Do najbardziej pamiętnych dla nas wydarzeń sportowych z Monachium należy przede wszystkim doskonała gra drużyny w piłce nożnej, która zwyciężyła w olimpijskim turnieju amatorów. Złote medale zdobyli także: Władysław Komar w pchnięciu kulą, Zygmunt Smalcerz w podnoszeniu ciężarów, Jan Szczepański w boksie, Witold Woyda indywidualnie i wraz z partnerami z drużyny w szermierce oraz Józef Zapędzki w strzelectwie. Łącznie zdobyliśmy 21 medali (7 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych). Polska była reprezentowana niemal we wszystkich rozgrywanych dyscyplinach.

Kolejne letnie igrzyska zorganizowano w kanadyjskim Montrealu w dniach 17 lipca – 1 sierpnia 1976 r. Dla 207-osobowej polskiej ekipy start w Kanadzie był bardzo udany: biało-czerwoni uzyskali łącznie 26 medali (w tym siedem złotych, sześć srebrnych i trzynaście brązowych), które wywalczyli: drużyna siatkarzy, bokser Jerzy Rybicki, tyczkarz Tadeusz Ślusarski, lekkoatletka Irena Szewińska, skoczek wzwyż Jacek Wszoła, pięcioboista Janusz Pyciak-Peciak i zapaśnik Kazimierz Lipień. Sklasyfikowano Polskę na bardzo wysokim piątym miejscu w klasyfikacji punktowej i szóstym w tabeli medalowej montrealskich igrzysk.

Tekst przygotowany przez portal Dlapolonii.pl

dla Polonii
Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Kamil Stoch – pożegnalny sezon wielkiego polskiego sportowca

Siła dialogu. Wyzwania mediów polonijnych

11 listopada – święto wolnych Polaków

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

„Wikingowie nadchodzą”. Norwegia wraca na mundial po 28 latach

Sport 12 czerwca 2026

Po 28 latach przerwy Norwegia wraca na mistrzostwa świata. Ostatni raz grała w 1998 roku.…

TOP 6 miejsca, które warto zobaczyć w Norwegii

12 czerwca 2026

Podróż przez Niemcy? Sprawdź nowe zasady na autostradach

11 czerwca 2026

Michał Stochel, zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków

11 czerwca 2026

Skąd wziął się syndrom sztokholmski?

11 czerwca 2026

Norwegia wprowadza nową deklarację integracyjną dla uchodźców

11 czerwca 2026

Marius Borg Høiby pozostanie w areszcie tymczasowym

10 czerwca 2026

Prywatyzacja kolei nie zdała egzaminu? Brytyjski operator opuszcza Norwegię

10 czerwca 2026

Test systemu ostrzegania ludności: Alert Kryzysowy 10 czerwca 2026 r.

9 czerwca 2026

Polski Dzień w Kristiansand. Radosne świętowanie

9 czerwca 2026

Zdrowie księżnej koronnej Mette-Marit. Norwegia z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń

9 czerwca 2026

Praca w Norwegii: Jak negocjować podwyżkę po norwesku?

9 czerwca 2026

W krainie dawnych Słowian – wyjątkowy Dzień Otwarty w Polskiej Sobotniej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Moss

8 czerwca 2026

Høiby chce wyjść z aresztu, by być przy chorej matce – księżnej koronnej Mette-Marit

8 czerwca 2026

98% nowych aut to elektryki. Motoryzacyjna rewolucja w Norwegii

8 czerwca 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Rewolucja na norweskiej scenie politycznej. FrP przed Høyre

22 czerwca 2026

Чемпіонат світу з футболу 2026: 10 цікавих фактів про збірну Норвегії

21 czerwca 2026

Norwegia wzmacnia obecność w Arktyce. Nowy konsulat w Nuuk ma znaczenie strategiczne

21 czerwca 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.