Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»Społeczeństwo»Historia»Niepodległa
Historia

Niepodległa

By Konrad Olszanowski11 listopada 20212 komentarze6 minut czytania
flaga Polski na tle nieba
Zdjęcie: Karolina Grabowska / Pixabay.
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 4 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na politycznych, co warto podkreślić, mapach Europy, Polska odzyskała niepodległość. Dlaczego myślę, że warto podkreślić wyrażenie „politycznych mapach”? Otóż Polacy jako naród nigdy się z tym faktem nie pogodzili. Może pojedyncze jednostki lub frakcje polityczne takie jak konfederacja targowicka tak, jednak zdecydowana większość ludzi starała się pielęgnować polskość dla późniejszych pokoleń.

Zrywy niepodległościowe, tajne komplety – nauczanie języka, historii, kultywowanie polskiej kultury, oraz praca organiczna w różnych narodowych stowarzyszeniach, były podwalinami odzyskania niepodległości. Należało tylko czekać na odpowiedni moment, a ten nastąpił kiedy to trzech zaborców wzięło się za łby. Dochodziło do coraz większych między nimi tarć i smród konfliktu wisiał w powietrzu. Ten zapach wyczuli także Polacy i „nagle” okazało się, że są pasjonatami broni. Zakładali tak zwane związki strzeleckie, które niby to zrzeszały młodych adeptów strzelectwa właśnie, a w rzeczywistości prowadziły szkolenia wojskowe dla przyszłych polskich sił zbrojnych. 

Wybuchła wreszcie wielka wojna i słabnące Austro-Węgry wspierające Niemców oraz Rosja wraz z aliantami, starły się ze sobą. Wszystkie zaborcze mocarstwa wykorzystywały także polskiego rekruta, wcielonego do swoich armii. Polacy bili się dzielnie, jak to mają w zwyczaju, i z czasem stali się „języczkiem u wagi”, ponieważ stanowili poważną siłę. Każdy chciał ich mieć po swojej stronie. Powstawały Legiony Polskie czy Legion Puławski, składające się z samych Polaków i słabnące strony konfliktu zaczęły przebąkiwać coś o jakiejś bliżej nieokreślonej niepodległości dla Polski, aby tylko żołnierze dochowali wierności armiom, którym służyli. Pierwsi z taką obietnicą wystąpili Niemcy i Austriacy w tak zwanym Akcie 5 Listopada. Zaproponowali, w razie wygranej wojny, odtworzenie Królestwa Polskiego w granicach… a zobaczymy później, stwierdzili. Polscy dowódcy doskonale zdawali sobie sprawę, że są to tylko „gruszki na wierzbie” i czekali na kontrofertę ze strony cara. Mikołaj, gestem szerokim, jak kucharz z filmu „Miś” Barei poławiający parówki z pustego garnka, zaoferował Polakom państwo, które byłoby kulturalnie i gospodarczo wolne, oczywiście tak długo jak byłoby mu to na rękę, o czym już zapomniał wspomnieć. Jako, że Rosja dostawała straszne lanie na wszystkich frontach, car nie mający nic do stracenia, coraz bardziej rozszerzał swoją ofertę i już, już miał obiecać każdemu wszystko, aby tylko walczył dla niego, kiedy to w Rosji wybuchła rewolucja i Mikołaj abdykował. 

Pierwszym poważnym graczem, który zaczął serio mówić o niepodległej Polsce, był Woodrow Wilson, czyli prezydent Stanów Zjednoczonych. Jednym z 14 zaproponowanych przez niego punktów planu pokojowego w Europie była właśnie bezwarunkowo niepodległa Polska. Dlaczego? Wilson zdawał sobie sprawę, że aby przywrócić pokój w Europie należy zachować równowagę sił i wypchnąć Rosję jak najdalej na wschód oraz osłabić Niemców, wiecznie dążących do hegemonii. W zrozumieniu tego mechanizmu dopomógł polski celebryta tamtych czasów Ignacy Jan Paderewski. Jak zawodowy lobbysta nękał Wilsona sprawą polską i tłumaczył z uporem maniaka jak bardzo ważne jest powstanie silnego państwa w środku Europy.

Kolejnym ojcem niepodległości był oczywiście socjalista Ziuk, czyli Józef Piłsudski.

To on jeszcze przed wojną zakładał organizacje paramilitarne i działał w polskim podziemiu.

Podczas konfliktu dowodził legionami polskimi i pod niemieckim skrzydłem chciał odzyskać wolną Polskę. Kiedy zobaczył, że szanse na sukces są mizerne i Niemcy nie mają zamiaru dotrzymywać obietnic, kazał im… oddalić się szybko, i namawiał do tego samego swoich  żołnierzy. Na takie dictum, Niemcy wpakowały Piłsudskiego do twierdzy w Magdeburgu i Ziuk spędził tam czas aż do listopada 1918 roku. 

Jak nie dało rady z Niemcami, to może z Rosją?

Tak myślał Roman Dmowski, polityczny i sercowy przeciwnik Piłsudskiego, któremu Ziuk odebrał ukochaną kobietę.

Zwolennik pracy u podstaw, szkolenia i edukacji przyszłych wolnych Polaków, doskonały mówca i organizator, narodowy demokrata działał w polskiej sprawie na wschodzie. 

Uważał on, że aby coś osiągnąć, musi być to wcześniej doskonale przygotowane.

No bo gdyby nawet udało się niepodległość raptem odzyskać, to skąd wziąć wykształcone kadry urzędnicze, wojsko, pieniądze i jak zbudować całkiem nową strukturę funkcjonującą dotychczas w trzech różnych systemach? Pisał więc książki, wygłaszał odczyty i starał się uświadamiać społeczeństwo jak bardzo ważna jest niepodległość. 

Jak pisałem wcześniej w Rosji wybuchła rewolucja i Dmowski zauważywszy, że Rosjanie przegrywają wojnę sami ze sobą, pojechał na zachód Europy gdzie założył Komitet Narodowy Polski, który został uznany w świecie jako oficjalny przedstawiciel polskiej dyplomacji. Wygłosił słynne sześciogodzinne przemówienie, sam tłumacząc je na obce języki, w którym udowodnił włodarzom świata jak bardzo Polska jest potrzebna.

„Sól Ziemi “ czyli chłopi zamieszkujący tereny nieistniejącej jeszcze wtedy Rzeczypospolitej, często byli obojętni na sprawy polityczne. Co im za różnica kto rządzi? Byle podatki były mniejsze, a synów do wojska pod batogiem nie brano. Zdarzało się przecie drzewiej, że polskich powstańców poległych w bitwach z wojskami zaborców, chłopi z butów odzierali i nie udzielali im pomocy w potrzebie, a to za podjuszczeniem zaborców samych jak i dla świętego spokoju, bo te ciągłe zawieruchy tylko przeszkadzają w życiu spokojnem i wioski natenczas płoną. Trzeba ich było przekonać do Polski i pozyskać.

I wtedy cały na biało pojawia się właściciel dwóch morgów ziemi i jednej krowy, absolwent czterech klas szkoły powszechnej imć Wincenty Witos,  późniejszy, trzykrotny premier RP.

Ten niezwykle bystry, obdarzony wielką charyzmą i talentem do polityki, wiecznie zaczytany samouk, potrafił  dotrzeć do prostych ludzi poprzez swoje słowa publikowane w gazetach i nauczyć ich polskości, sam będąc przykładem lojalnego patrioty, osiągającego coraz więcej swoją pracowitością. 

Każdy z tych ojców niepodległości należał do innego stronnictwa politycznego i można śmiało powiedzieć, że nie dażyli się wielką miłością wzajemną. Jednak potrafili współpracować, bo przyświecał im ważny cel: Wolna Polska!

Tymczasem sytuacja wojenna zmieniała się z dnia na dzień. Ludzie ginęli na frontach i mieli już dosyć wojny. Spadało morale, obniżał się poziom życia. Mocarstwo Niemieckie i Austro-Węgry słabły, Rosjanie zajęci byli sami sobą a Francuzi, Anglicy i Włosi wspomagani wydatnie przez USA naciskali z każdej strony na państwa centralne. Alianci uznali polskie starania o niepodległość i zalegalizowali instytucje rządowe, takie jak rada regencyjna, czy tymczasowa rada stanu, a nawet polski rząd.

Polacy poczuli zew wolności. Polskie oddziały, służące we wszystkich armiach zaczęły buntować się i dezerterować, aby zjednoczyć się pod biało-czerwonym sztandarem między innymi w Błękitnej armi generała Hallera utworzonej we Francji. Ci, którym nie udało się uciec i sformować nowych oddziałów, jako element niepewny politycznie, zamykani byli w obozach internowania, co okazało się strzałem we własne stopy zaborców, ponieważ tak czy inaczej nasi żołnierze zostali zgrupowani. 

Stary porządek sypał się coraz bardziej. Polscy urzędnicy zajmujący miejsca w administracjach Rosji, Niemiec i Austrii zwalniali się z pracy, paraliżując tym samym ichniejsze aparaty państwowe, szlachta oddawała tytuły nadane im przez cesarzy, chłopi przestali wspierać kontyngenty wojskowe. Powstawały polskie komisje likwidacyjne, przejmujące władzę na wszystkich szczeblach administracji. Polskie siły zbrojne biły wroga i odzyskiwały utracone sto lat wcześniej tereny. Tej lawiny nie dało się już zatrzymać. Bezradne i pobite państwa centralne 11 listopada 1918 podpisały kapitulację. Wypuszczony wcześniej przez Niemców Józef Piłsudski wysiadł z pociągu na dworcu w Warszawie i objął władzę w wolnej Rzeczypospolitej! 

Co działo się dalej to już inna opowieść ale pamiętajmy świętując nasze narodowe święto o tych wszystkich, którzy przyczynili się do tego, abyśmy świętować je mogli i zaśpiewajmy tego dnia wspólnie, nie bacząc na polityczne podziały i niesnaski.

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!

dla Polonii historia Polski
Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Michał Stochel, zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków

Polonia Camp 2026. Światowe Spotkanie Młodej Polonii

Kamil Stoch – pożegnalny sezon wielkiego polskiego sportowca

2 komentarze

  1. Tesia on 11 listopada 2021 14:06

    Piękna pigułka historyczna. Jeszcze nie zginęła!

    Odpowiedz
  2. Michał Węgrzyn on 11 marca 2022 10:21

    Jak się widzi łyse łby z symbolami Polski walczącej, które pojęcia nie mają Polsce i jej historii, a jedyne co potrafią, to drzeć ryja o „rasie Polaków”, to człowiek zaczyna wątpić, czy „… jeszcze nie zginęła”!

    Odpowiedz
Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

Coraz więcej Norwegów kwestionuje przyszłość monarchii. Czy król Harald będzie ostatnim królem Norwegii?

Społeczeństwo 15 czerwca 2026

Przez dekady norweska monarchia należała do najbardziej stabilnych i cenionych instytucji w kraju. Król Harald…

Nordycki model pęka. Jak gangi zmieniły podejście do młodych przestępców

14 czerwca 2026

Rosja wzmacnia wojska na północy. Norwegia odpowiada największym programem zbrojeniowym od czasów zimnej wojny 

13 czerwca 2026

„Wikingowie nadchodzą”. Norwegia wraca na mundial po 28 latach

12 czerwca 2026

TOP 6 miejsca, które warto zobaczyć w Norwegii

12 czerwca 2026

Podróż przez Niemcy? Sprawdź nowe zasady na autostradach

11 czerwca 2026

Michał Stochel, zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków

11 czerwca 2026

Skąd wziął się syndrom sztokholmski?

11 czerwca 2026

Norwegia wprowadza nową deklarację integracyjną dla uchodźców

11 czerwca 2026

Marius Borg Høiby pozostanie w areszcie tymczasowym

10 czerwca 2026

Prywatyzacja kolei nie zdała egzaminu? Brytyjski operator opuszcza Norwegię

10 czerwca 2026

Test systemu ostrzegania ludności: Alert Kryzysowy 10 czerwca 2026 r.

9 czerwca 2026

Polski Dzień w Kristiansand. Radosne świętowanie

9 czerwca 2026

Zdrowie księżnej koronnej Mette-Marit. Norwegia z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń

9 czerwca 2026

Praca w Norwegii: Jak negocjować podwyżkę po norwesku?

9 czerwca 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Утстайн. Зустрінемося опівночі

23 czerwca 2026

Norwegowie dopłynęli do 1/16 finału MŚ. Haaland i Ødegaard poprowadzili zespół do zwycięstwa

23 czerwca 2026

Fala upałów zmierza do Norwegii. W Østlandet temperatury mogą przekroczyć 30 stopni

22 czerwca 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.