Kategorie
    • Aktualności
    • Aktywnie
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
      • Nivå B1/B2
      • Nivå B2/C1
      • Nivå C1
    • Covid-19
    • Dzieci
    • Kulinaria
    • Kultura
      • Felieton
      • Film
      • Literatura
      • Muzyka
    • Na czasie
    • Opinia
      • Moim okiem
    • På norsk
      • Kronikk
    • Po godzinach
    • Podróże
    • Polecane
    • Polityka
    • Polityka lokalna
    • Popularne
    • Społeczeństwo
      • Historia
      • Lokalnie
      • Ludzie
      • NAV
    • Środowisko
    • Warto przeczytać
    • Wędkarstwo
    • Wybory 2021
    • Wydarzenia
    • Zdrowie
      • Kręg po kręgu
    • Українською
    Facebook Twitter Instagram YouTube
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
    Subskrybuj
    • Kristiansand
    • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Aktywnie
    • Kultura
    • På norsk
    • Українською
    Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
    Strona główna»Cecilies språk- og kulturhjørne»Til deg som har hatt – eller har – covid …
    Cecilies språk- og kulturhjørne

    Til deg som har hatt – eller har – covid …

    By Cecilie Lønn16 lutego 2022Brak komentarzy6 minut czytania
    osoba w masce pisząca na klawiaturze
    Fot. engin akyurt, Unsplash.
    Udostępnij
    Facebook Twitter LinkedIn Email
    Cecilie Lønn driver nettskolen Norsk for deg! 
    - og hun har skrevet 18 lærebøker i språk. 
    I tillegg driver hun "Mestizo Pachamama" i Oslo. 
    
    

    Jeg henvender meg til deg som har hatt covid – eller til deg som har covid – og også til deg som frykter at du kanskje skal få covid i de nærmeste dagene. Det vil si: Jeg henvender meg til oss alle sammen. Vi er i samme båt når det gjelder covid. Vi har nå begynt å tenke at dette viruset høyst sannsynlig vil nå oss alle sammen. Nå har vi nettopp hatt lettelser i restriksjonene – og Norge er igjen helt åpent. Vi vet – med hodet – at Norge er åpent, men det vil nok ta litt tid før vi alle forstår at det virkelig har skjedd. Restriksjoner, regelverk, påbud og lover har krøpet inn under huden på de fleste av oss. Selv om vi kan observere vill festing på byen på sene kvelder, er det nok mange som holder seg unna og tenker at det er bedre å «vente litt og se». Pandemien har gjort noe med oss som mennesker. Vi er ikke de samme som vi var før 12. mars for to år siden. Vi er endret – på godt og vondt. Nå skal vi igjen forsøke å leve normalt slik vi gjorde det før pandemien. Det er nok mange som litt overrasket har tatt seg selv i å tenke: Hvordan var det egentlig vi levde? Hvordan kunne vi gjøre ting før uten å ha dårlig samvittighet? Hvordan var det mulig at jeg gikk forkjølet på jobb uten å tenke på at jeg gjorde noe galt? Man kan si mye om hvordan coviden har endret oss og samfunnet vårt som helhet. Nå skal vi på nytt endre oss selv «tilbake» – men selvsagt går vi ikke tilbake. Vi går inn i noe annet – og dette «andre» kjenner vi ikke ennå. Kanskje har vi lov til å håpe på at vi har blitt litt mer hensynsfulle. Risikogrupper fantes både før og etter covid – men nå er dette en gruppe vi tenker på og tar på alvor i større grad enn før. Vi har virkelig fått forståelsen for at det er noen som er mer sårbare enn andre, og vi har i stor grad innsett at dette er noe vi må ta innover oss. 

    Foto: Kelly Sikkema/Unsplash

    Men i dag – når jeg nå da ligger og sitter her med covid i livet mitt – kommer det inn en del nye spørsmål. For det er jo dette har jeg brukt nesten to år av livet mitt på å unngå! Vi har alle sammen forsøkt det samme: Du skal ikke få covid. Unngå det. Styr unna. Pass på deg selv. Bli ikke smittet. For hver dag vi har klart å unngå å bli smittet, har vi vært fornøyde. Men så kommer plutselig dagen du har forsøkt å unngå: Du sitter der med covid i fanget. Hvordan blir da dette møtet med dette du har forsøkt å unngå så lenge? Da slo det meg: Covid i kroppen bør bli beskrevet med mange ulike adjektiv! Det er det jeg vil gjøre her. Jeg vil gi så mange adjektiv jeg kan om denne covid-en … Jeg kan love deg at det ikke blir de positive adjektivene jeg kommer til å trekke fram! Nå skal covid få gjennomgå (få gjennomgå = bli kjeftet på). Her følger en rekke adjektiv jeg synes passer på covid – med forklaring. Kjenner du disse adjektivene?

    lunefull = uberegnelig; omskiftelig; som lett endrer humør; som lett endrer seg
    lumsk = skummel; upålitelig; som kan være farlig
    standhaftig = viljesterk; utholdende; som ikke gir seg
    bestialsk = umenneskelig
    umedgjørlig = som ikke vil samarbeide
    fandenivolsk = respektløs
    infernalsk = djevelsk
    utmattende = som man blir veldig slapp og sliten av
    tappende = som man mister alle krefter av
    dyster = trist og tung
    avsondrende = som adskiller; som skaper isolasjon
    drepende = som tar liv
    altomfattende = som inkluderer alt; universell
    redselsfull = som skaper / fremkaller stor frykt og redsel
    grufull = forferdelig
    hensynsløs = som ikke tar noe hensyn
    skjebnesvanger = som får viktige eller alvorlige konsekvenser/følger
    

    Her kunne listen ha blitt ganske mye lengre. Vi kan nevne adjektiv i fleng (å nevne i fleng = å nevne veldig mange på rekke og rad). Det er flust med adjektiv vi kan beskrive covid med (flust med = rikelig med / mange av). Adjektivene er for øvrig det som gir FARGE til språket. Har du tenkt på det? Verbene er der for at vi kan få ting gjort. Substantivene fyller språket med ting og gjenstander – men adjektivene er fargen og kanskje på en måte sjelen i språket. Det er viktig å kunne mange adjektiv. Man kan komme ganske langt med adjektivene «god» og «dårlig» – «fin» og «stygg». Men det gir en veldig behagelig følelse når man kan bruke flere adjektiv for å navngi mer konkret det man føler og opplever. 

    Vi kan på en måte sette ord på denne situasjonen med et uttrykk: Det er aldri så galt at det ikke er godt for noe! Man kan jo faktisk bruke covid til å lære seg nye adjektiv som fanger inn negative, vonde følelser. 

    Men akkurat nå må jeg bruke tiden godt – for å bli frisk. Heldigvis blir man frisk også MED PC i fanget. Det er betryggende å vite. Når man i tillegg har tatt de anbefalte vaksinene, stiller man mye tryggere i møtet med denne infernalske coviden.

    Lykke til – til deg som kanskje ennå ikke har vært gjennom covid-en – og god bedring til deg som er i samme situasjon som meg akkurat nå! Ta fram adjektivlisten om du skulle få bruk for den! Grrr … 

    Hilsen

    Cecilie – med covid og PC i fanget

    Norsk for deg!-medlem til 149,- per måned: norskfordeg.no/norskkurs/medlem/

    I «Cecilie språkhjørne» vil du framover finne mange grammatikkforklaringer og generelle refleksjoner og tips rundt språkinnlæring. Følg gjerne med!
    Her kan du bli Norsk for deg!-medlem til 149,- per måned:
    norskfordeg.no/norskkurs/medlem/

    Cecilie Lønn nauka norweskiego Norsk for deg
    Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

    Warto przeczytać

    Lær mer norsk!

    Tid for lunsj 

    Litt om ordet «glede»

    Zostaw kometarz Anuluj komentarz

    Więcej pieniędzy dla biedniejszych. Rząd ustalił budżet na 2023 rok

    Polityka 30 listopada 2022

    Trwające w Europie wojna i kryzys energetyczny oraz gwałtowny wzrost cen dotykają zwykłych ludzi w…

    Zachorowania po szczepionce

    28 kwietnia 2021

    Sprawca zamachu w Kongsberg pod obserwacją psychiatrów

    16 października 2021

    Nowe opłaty za przejazdy w Kristiansand

    7 marca 2021

    „Coś dla Ciebie” – nowy właściciel mile widziany!

    20 maja 2022

    Liberalistene svarer

    1 września 2021

    Polskie tradycje wielkopostne są kulturowym dziedzictwem naszego kraju

    15 kwietnia 2022

    Kilkaset gospodarstw domowych w Agder bez prądu

    23 listopada 2022

    Najdłuższy międzypaństwowy spór o ziemię w Europie wreszcie zakończony

    1 kwietnia 2022

    A dlaczego wieloryby mają płuca?

    6 czerwca 2021

    Polsko-skandynawska magiczna proza

    14 marca 2022

    Stathelle: Ośmiu chłopców w szpitalu

    24 maja 2022

    Nie wrócił z przepustki. Szuka go Interpol

    2 czerwca 2022

    Rząd zmienia decyzję. Ułatwienia dla obcokrajowców przy wjeździe do Norwegii

    12 maja 2021

    Ukraina w naszych sercach

    2 marca 2022
    Dane kontaktowe

    Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen

    nr org. 923 205 039

    tel. +47 966 79 750 – Katarzyna
    tel. +47 968 67 210 – Sylwia

    e-mail: kontakt@razem.no

    VIPPS: #588852

    Więcej o nas »

    Ostatnio dodane

    Zakaz wjazdu „elektrykami” na prom

    30 stycznia 2023

    Trondheim: De ville vise den beste siden av Polen, som ikke er så kjent blant nordmenn

    30 stycznia 2023

    Europejska Utopia 2.0

    29 stycznia 2023
    Najnowsze komentarze
    • ewa - Taras Boroweć ps. „Bulba”, przeciwnik Bandery i Rzezi Wołyńskiej
    • Katarzyna Karp - Norweskie dzieci poniżej 10 roku życia sprzedają swoje ciała online korzystając z „języka kodów”
    • Monika - Norweskie dzieci poniżej 10 roku życia sprzedają swoje ciała online korzystając z „języka kodów”
    • Jakub - Szymon, nie Simon
    Facebook Instagram Twitter YouTube

    Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp
    Adm. direktør: Sylwia Balawender
    Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.
    © 2023 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

    Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.