Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»På norsk»Redd deg selv først
På norsk

Redd deg selv først

By Justyna Jendretzka23 marca 2022Brak komentarzy3 minuty czytania
Bilde: Amanna Avena, Unsplash.
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 4 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.
Din mental helse i krisetider

I de siste årene har vi hatt mer enn nok å tenke på – pandemien, miljøkrise og i de siste, krigen i Ukraina. Nettaviser, nyheter og sosiale medier eksploderer av bilder, informasjon og meninger. Kjenner du at angsten kommer når du tenker på alt dette? Da burde du lese videre for å finne ut hvordan du kan takle det.

Det er ganske naturlig for oss mennesker å være nysgjerrig og ha et ønske om å være «oppdatert» hele tiden. Samtidig er det mange som sliter med angst og stress. For å bekjempe dette, kan det være lurt ikke å sjekke nyheter så ofte som man pleier.

Foto: Istockphoto.com

Det er medias oppgave å være synlige og engasjere flest mulig. Titlene er alltid ment å gjøre saken større, mørkere og mer fascinerende, slik at vi klikker på lenken, deler på sosiale medier, eller kjøper avisen. Men jo flere slike titler man får se om dagen, desto større kan angsten bli.

Mange mener at det siden 2020 føles som verden går mot sin ende. Selv om det uten tvil har skjedd mye negativt som mellom 2020 og 2022, finnes det ikke bare negative ting. Sosiale medier og medier generelt har aldri vært så raske og moderne som de siste årene. Vi klarer å få direkte beskjed om noe som skjedde på den andre siden av verden. Vi er bombardert med bilder, store svarte titler og dramatiske kommentarer. Alt dette forsterker bare følelsen/inntrykket av at alt går mot slutten. Å glemme seg litt i den stadig raskere og mer dramatiske siden av verden får mange til å se bort fra det som skjer rundt dem. Små gleder, kjærlighet og familie – alt som burde være sentralt i menneskets liv.

De som mener at folk, spesielt de unge burde være engasjert, tar heller ikke feil i den diskusjonen. Hvis alle begynner å være passive og bare fokuserer på sitt eget beste, kan verden som vi kjenner den, bli et mye mer brutalt og ondt sted. Problemet er å finne en individuell grense – hvor mye kan du få med deg, før du føler at det er for mye? 

Det er noen enkle ting du kan gjøre for å holde deg oppdatert, uten å slite med angst og påvirke din mental helse for mye. 

  • Slå av varslinger (spesielt såkalte «push-up varslinger» fra nyhetskanaler på mobil og PC.
  • Bestem deg for mange timer du daglig/hver dag vil bruke på nyheter. Hvis du føler at du har lyst å lese oftere eller mer enn vanlig, skriv gjerne ned hvorfor og hvordan du føler deg etter det.
  • Unngå å følge nyhetskanaler på sosiale medier. Det hjelper deg for å unngå nyheter mens du vil bruke tid på kommunikasjon med venner.
  • La den første og sisten tingen du gjør, være noe annet enn å sjekke nyheter.

Uansett om du vil bli mer engasjert elle begrense aktiviteten din – husk å gjøre det i fred med dine egne grenser. Du må redde deg selv, før du kan prøve å redde hele verden.  

Trenger du noen å snakke med? Ring 116 123

Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Szwed podejrzany w sprawie Lørenskog – policja sprawdzi jego powiązania z innym podejrzanym

Norwegia i Haaland z historycznym zwycięstwem nad Danią: „Co za potwór!”

Norwegia: Sprzedaż chińskich samochodów elektrycznych rośnie mimo sceptycyzmu konsumentów

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

F-35 na nocnym niebie. Forsvaret uprzedza mieszkańców

Lokalnie 23 września 2026

Mieszkańcy okolic Ørland mogą w najbliższych miesiącach częściej słyszeć myśliwce F-35 późnym wieczorem i nocą.…

Godne pożegnanie z księżniczką Astrid

23 września 2026

Rød-Larsen o Epsteinie: „Powinienem był wcześniej zerwać kontakt”

23 września 2026

Policja przed pogrzebem księżniczki Astrid: Spodziewamy się więcej osób, niż pomieści kościół

23 września 2026

Mieszkasz na Svalbardzie? Rząd chce, by sam pobyt na wyspach nie wystarczał do zdobycia norweskiego obywatelstwa

23 września 2026

Awaria wyszukiwarek połączeń w całym kraju

23 września 2026

Masz 62 lata lub więcej? Husbanken daje do 75 000 koron na przebudowę domu

22 września 2026

Mattilsynet: ze sprzedaży wycofano herbatę Herbapol Pokrzywa

22 września 2026

Norwegia przeznaczy miliard koron na przygotowania do kolejnej pandemii. Cel: szczepionka w 100 dni

22 września 2026

Piłkarska gorączka w Norwegii trwa, bilety na mecze wyprzedane

22 września 2026

Były policjant z Kristiansand szantażował klientów prostytutek. Żądał po 30 tys. koron

22 września 2026

Boom na drony w norweskich siłach zbrojnych: „Celem jest, by drony były wszędzie”

22 września 2026

Policja czeka na wyniki badań łodzi po katastrofie pod Averøy

21 września 2026

Strajk na kolei: w środę odwołanych będzie więcej pociągów

21 września 2026

Arktyka coraz ważniejsza dla NATO. Północ Norwegii staje się strategicznym obszarem Europy

21 września 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Szwed podejrzany w sprawie Lørenskog – policja sprawdzi jego powiązania z innym podejrzanym

25 września 2026

Norwegia i Haaland z historycznym zwycięstwem nad Danią: „Co za potwór!”

25 września 2026

Norwegia: Sprzedaż chińskich samochodów elektrycznych rośnie mimo sceptycyzmu konsumentów

25 września 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.