Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»Reportaże i wywiady»Ja jestem… Człowiekiem
Reportaże i wywiady

Ja jestem… Człowiekiem

By Katarzyna Karp24 sierpnia 2025Brak komentarzy4 minuty czytania
Foto: Privat
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email

Współpraca: Kornelia Luskalova

Seria Ja jestem… powstała, by zapobiegać dyskryminacji i przybliżać Czytelnikom doświadczenia mieszkańców Norwegii. Doświadczenia niekiedy nam bliskie, a czasem całkiem różne od naszych własnych. Tu rodzi się wzajemne zrozumienie.


Natalia Milovanova przyjechała z córką do Norwegii z Ukrainy przed trzema laty. O tym, co tutaj ceni, a co stanowi dla niej wyzwanie, o przyjaźni i planach na przyszłość rozmawia z Razem Norge.

Razem Norge: Jak trafiła Pani do Norwegii?

Natalia Milovanova: Do Norwegii dotarłyśmy, jak to się mówi, „na własną rękę”. Najpierw jechałyśmy autobusem do Warszawy, a potem leciałyśmy samolotem do Oslo Torp Sandefjord.

Pierwsze wrażenia?

Dla mnie Norwegia była i jest bajkowa i niesamowita. Zachwycająca przyroda, godny poziom życia, wspaniali ludzie. Oczywiście, są tu też pewne „łyżki dziegciu” – bez znajomości języka norweskiego na początku było trudno, ale jest tu bezpiecznie, przede wszystkim dla dzieci.

Co wydarzyło się potem?

Następnie otrzymaliśmy ochronę zbiorową, a po 6 miesiącach – mieszkanie.

Przebywa Pani w Norwegii z córką. Co było dla niej najtrudniejsze? Jak czuje się w Norwegii?

Tak, obecnie jestem w Norwegii z moją młodszą córką, która ma 8 lat. Uciekłyśmy przed wojną. Kiedy przyjechałyśmy do Norwegii miała 5 lat, więc dla niej najważniejsze było być z mamą i być bezpieczną. Nie sądzę, żeby było jej bardzo trudno, bo niedługo potem zaczęła uczyć się języka i zdobywać przyjaciół. Teraz czuje się tu komfortowo.

Kto Panią wspiera?

Przede wszystkim staram się wspierać samą siebie. A tak to po trochu wszyscy – ukraińscy i norwescy przyjaciele oraz znajomi, moja starsza córka i moi rodzice, którzy są teraz na Ukrainie, ale rozmawiamy i wspieramy się nawzajem. No i ogólnie – ludzie, których spotykam na swojej drodze.

Czy brała Pani udział w programach wsparcia dla uchodźców?

Tak, uczestniczyłam w programie integracyjnym przez 10 miesięcy i równocześnie uczyłam się norweskiego. Moje doświadczenie pokazuje, że dorosłej osobie potrzeba więcej czasu, by opanować język.

Jeśli chodzi o pracę – odbywałam praktykę jako recepcjonistka w jednej ze szkół przez prawie 2 lata, ale nie udało mi się tam dostać stałej pracy. Jednak była to dobra praktyka językowa i świetny zespół.

Co Pani ceni w Norwegii?

Przede wszystkim bezpieczeństwo, podejście do dzieci, godny i motywujący poziom życia.

Co stanowi dla Pani wyzwanie?

Wyzwanie pojawia się, gdy ja lub moje dziecko zachorujemy i musimy dostać się na legevakt – wtedy to prawdziwa „misja”.

Czy jest coś w wychowaniu dzieci lub w życiu społecznym Norwegii, co trudno Pani zrozumieć lub zaakceptować?

Może coś było na początku, ale teraz prawie wszystko jest dla mnie zrozumiałe.

Czym zajmowała się Pani na Ukrainie?

Na Ukrainie, przed wybuchem wojny, pracowałam w Czernihowskim Urzędzie Statystycznym. Mam wykształcenie księgowej z Ukrainy i pracowałam też w instytucjach bankowych przez wiele lat. Mam więc doświadczenie.

Tutaj w Norwegii kontynuuję naukę języka, na dziś mam poziom B1–B2. Jeśli chodzi o pracę, to obecnie szukam odpowiedniej, gdzie będę mogła rozwinąć swój potencjał i wykorzystać moje doświadczenie zawodowe.

Czy ma Pani norweskich przyjaciół?

Tak, mam norweskich przyjaciół. To wspaniali ludzie, u których wynajmujemy mieszkanie, którzy zawsze pytają, czy czegoś potrzebujemy i zawsze pomagają w razie potrzeby. To także para, którą poznaliśmy w kawiarni językowej na naszej wyspie, którą odwiedzamy już ponad 2 lata. Oboje pracowali jako nauczyciele, teraz są na emeryturze, ale są bardzo energiczni, pełni entuzjazmu i pozytywni, od nich można się wiele nauczyć. Utrzymuję również przyjacielskie relacje z niektórymi rodzicami koleżanek mojej córki z klasy.

Czy te relacje są podobne do przyjaźni z rodakami? Tak i nie. Tak, ponieważ jeśli z kimś „zaiskrzy”, jeśli „pasujecie do siebie”, to kwestia narodowości nie ma znaczenia. Nie, ponieważ Norwegowie są bardziej bezpośredni, od razu mówią, co im się nie podoba i czego chcą. Ale moim zdaniem wszystko zależy od konkretnej osoby, od jej charakteru.

Za czym tęskni Pani najbardziej?

To raczej nie za czym, a za kim. Oczywiście – za moimi bliskimi: rodzicami, starszą córką, rodziną i znajomymi.

Jaki jest Pani największy życiowy sukces?

Oczywiście moje dzieci. A także to, że w wieku 40+ udało mi się nauczyć języka norweskiego i wciąż się go uczę.

O czym Pani marzy?

Marzę i modlę się o pokój na Ukrainie.

Kiedy myśli Pani o przyszłości – gdzie ją Pani widzi?

To trochę filozoficzne pytanie. Może tutaj, w Norwegii – ale z możliwością podróżowania na Ukrainę.

Jak dokończyłaby Pani zdanie: Ja jestem …

Ja jestem Człowiekiem.

Natalia Milovanova. Foto: Archiwum prywatne



Ja jestem...
Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Ja jestem… Trwaj, dopóki możesz

Dzieci emigracji: niewidzialne rany dorastania

Ja jestem… …szczęśliwą kobietą, we właściwym miejscu

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

Niepokojący trend w sieci. Norwegia alarmuje: rozmawiajcie z dziećmi!

Dzieci 31 maja 2026

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre wyraził głębokie zaniepokojenie działalnością ekstremistycznych i brutalnych grup internetowych, które…

zBRØDnia Bakeri: Polski chleb zamówisz w Agder

31 maja 2026

Policja poszukuje 15-latka zaginionego w rejonie Kristiansand i Agder

30 maja 2026

Chcesz zaoszczędzić? Przeprowadź się na północ Norwegii

30 maja 2026

Rowerem po Agder – gdzie jest bezpiecznie, a gdzie nie?

29 maja 2026

Strach przed szpiegostwem stawia policję w trudnej sytuacji

28 maja 2026

Motocyklem po Norwegii. Wolność, która wymaga odpowiedzialności

28 maja 2026

Norwegowie coraz wyżej oceniają imigrację zarobkową, zwłaszcza z Europy Wschodniej. Najnowszy raport IMDi

27 maja 2026

Król Harald V coraz bliżej wyjątkowego celu

27 maja 2026

Konfiskata luksusowego mienia podejrzanym: Kolejna porażka Ap?

26 maja 2026

Dwulatek ze Szwecji odnaleziony po 14 godzinach poszukiwań

25 maja 2026

Czterech na jednego w Bergen. Debata po brutalnym pobiciu

24 maja 2026

Szpiedzy w natarciu. „Toaleta za miliony” zamknięta

23 maja 2026

Rak w Norwegii: rekordy zachorowań i rosnąca przeżywalność

22 maja 2026

Nastolatek znów ukradł autobus. Przejechał z Oslo do Kristiansand

20 maja 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Норвегія прагне зменшити кількість лікарняних листків. Під загрозою може опинитися довіра пацієнтів

5 czerwca 2026

Norwegia uniknęła strajku na szelfie. Dlaczego to dobra wiadomość nie tylko dla branży naftowej?

5 czerwca 2026

Norwegia chce ograniczać liczbę zwolnień lekarskich. Stawką może być zaufanie pacjentów

5 czerwca 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.