Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»På norsk»Polske filmdager i Fredrikstad og Oslo – 9. utgave
På norsk

Polske filmdager i Fredrikstad og Oslo – 9. utgave

By Sylwia Balawender29 września 2022Brak komentarzy3 minuty czytania
Foto: Polske filmdager 2019 - performanse Film-skap til minne om Krzysztof Komeda/Patryk Stawarz
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 4 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

NÅ skjer det! VELKOMMEN til POLSKE FILMDAGER 2022

I år bygger vi broer mellom Polen, Ukraina og Norge og gjør festivalarenaen om til en festning av kunst. På kinolerretet blir det kjærlighet, vennskap og krig, glede, tårer og store og små helter fra Polen og Ukraina. På stemningsfulle Cosmopolite Scene venter en fryd for øret og øyet i form av plateslippkonsert med Aga Zaryan Trio – med amerikansk poesi av Sara Teasdale og stemningsfulle fotografier av Sissel Annett.

Gjest på Cosmopolite-scenen denne spesielle festivalkvelden er Aga Zaryan Trio – en fremragende musikkpersonlighet og en makeløs stemme fra den polske jazzscenen, foto: Marta Rzepka

Vi skal oppleve fantastiske kvinnestemmer og rikdommen i folkemusikk – som vi selv kan få være med og skape. Publikum inviteres også med på en reise inn i den fascinerende drømmeverdenen til Bruno Schulz, en polsk forfatter og tegner som har inspirert filmskapere i Polen og utlandet.

Bruno Schulz. 1892 -1942. Utstillingen stammer fra samlingene til Museum av Litteratur i Warszawa (Polen). Den vises på Fredrikstad kino i anledning 130-årsdagen for forfatterens bursdag.

Polske filmdager er en unik møteplass mellom kulturer og generasjoner med masse deilig festivalstemning.
Det er en arena for dialog over grenser og kreativt samspill mellom polsk og norsk kultur. Festivalen består av filmvisninger, foredrag, konserter og audiovisuelle forestillinger, utstillinger, verksteder og møter. I 2020 fikk Polske filmdager en ny dimensjon gjennom en serie nettarrangementer kalt “Digitale smakebiter av Polen”. Alt dette for å vise frem kulturforbindelser mellom Polen og Norge og inspirere alle til tverrkulturell dialog og dypere refleksjon om egen identitet og kultur.

Polske filmdager er skapt som et internasjonalt møtested – en polsk sone i den norske virkeligheten – der alle er velkomne. I 2018 ble det opprettet en spesiell programseksjon, “BROBYGGER”, der kulturelle forbindelser mellom Polen, Norge og andre europeiske land vises frem. I år er det Ukraina som står i sentrum.
Det er den eneste polske festivalen i Norge med så stort program på tvers av ulike kulturuttrykk, og det er fri entré for alle. Flere tusen publikummere har deltatt på Polske filmdager siden 2014. Hvert år involveres prestisjefylte polske og norske samarbeidspartnere, organisasjoner, bedrifter, kunstnere og publikummere. Frivillige som har hjulpet til på festivalen til nå, har hatt polsk, norsk, ukrainsk, litauisk, fransk, serbisk, ungarsk, meksikansk, amerikansk, kurdisk, tsjekkisk, bulgarsk, finsk og svensk opprinnelse. Siden 2017 har Polske
filmdager også hatt en arena i Oslo: Cosmopolite Scene.


Mer info på Program — POLSKE FILMDAGER og på Polske filmdager | Facebook

Arrangør: International Creativity Workshop AS
Samarbeidspartnere: Fredrikstad kino og Stiftelsen Cosmopolite Scene i Oslo
Støttet av: Kulturrådet, Fritt ord, Polens ambassade i Oslo
Mediesponsor: Radio Wataha
Hovedsponsor: LOTOS Exploration & Production Norge AS
Plakat: Jagoda Horajska


Sjekk mer på Facebook:
Polske filmdager 2022
Reserver billetter! Polske filmdager 2022
Aga Zaryan Trio – Sara // Cosmopolite Scene

Polakker i Norge Polsk kultur
Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Polskspråklige medier i Norge samler kreftene for større gjennomslag

Vi skaper rom for at noe skal skje mellom oss. Żaneta Kruszelnicka om We Do Festival

Polske sjøfolk og flyvere i Norge under andre verdenskrig

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

Nawałnica w północnej Norwegii – zamknięto mosty, odwołano loty i rejsy promów

Wiadomości 19 października 2026

Silny wiatr i intensywne opady deszczu powodują w poniedziałek poważne utrudnienia w północnej Norwegii. Zamknięto…

Norway plans under-16 age limit for Roblox, TikTok and Snapchat

19 października 2026

Norwegia: Roblox, TikTok i Snapchat z ograniczeniem wiekowym od 16 lat

19 października 2026

Mówią o Polakach, ale czy ich słuchają? Media polonijne chcą działać razem

18 października 2026

Największa akcja charytatywna w całej Norwegii, pieniądze zbiera również król Haakon

18 października 2026

Cztery osoby podejrzane o bezprawne pozbawienie wolności w Bergen. Wszystkie mają zostać przesłuchane dzisiaj

18 października 2026

Norweska piłka od Intility Arena po Ligę Mistrzów

18 października 2026

Vår Frelsers gravlund. Spacer pośród historii Oslo

18 października 2026

Strajk kolei zakończony – prawdopodobnie od dzisiejszego popołudnia pociągi będą kursować normalnie.

17 października 2026

Nowy gatunek kleszcza odkryty w Norwegii – duży, z pasiastymi nogami

17 października 2026

Julebrus w sklepach. Dlaczego Norwegowie tak bardzo kochają świąteczny napój?

16 października 2026

Włamanie do Dagens Næringsliv. Materiał śledczy trafił do sieci przed publikacją

16 października 2026

Minister ds. dzieci i rodziny zapowiada zaostrzenie kontroli i ściślejszą współpracę służb ochrony dzieci z policją

15 października 2026

Agencje pracy chcą zniesienia zakazu wynajmu pracowników. Sprawa przed sądem apelacyjnym w Oslo

15 października 2026

Rekordowa kara w Norwegii. Dane użytkowników Grindr trafiały do firm reklamowych

15 października 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Ośrodek narciarski w Østfold oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci 18-latka

23 października 2026

Норвегія надала Україні 52 мільярди крон цивільної допомоги

23 października 2026

Wszystkich Świętych w Norwegii, gdy grób bliskich jest w Polsce

23 października 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.