Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»På norsk»Til deg som har hatt – eller har – covid …
På norsk

Til deg som har hatt – eller har – covid …

By Cecilie Lønn16 lutego 2022Brak komentarzy6 minut czytania
osoba w masce pisząca na klawiaturze
Fot. engin akyurt, Unsplash.
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 4 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.
Cecilie Lønn driver nettskolen Norsk for deg! 
- og hun har skrevet 18 lærebøker i språk. 
I tillegg driver hun "Mestizo Pachamama" i Oslo. 

B2/C1 nivå

Jeg henvender meg til deg som har hatt covid – eller til deg som har covid – og også til deg som frykter at du kanskje skal få covid i de nærmeste dagene. Det vil si: Jeg henvender meg til oss alle sammen. Vi er i samme båt når det gjelder covid. Vi har nå begynt å tenke at dette viruset høyst sannsynlig vil nå oss alle sammen. Nå har vi nettopp hatt lettelser i restriksjonene – og Norge er igjen helt åpent. Vi vet – med hodet – at Norge er åpent, men det vil nok ta litt tid før vi alle forstår at det virkelig har skjedd. Restriksjoner, regelverk, påbud og lover har krøpet inn under huden på de fleste av oss. Selv om vi kan observere vill festing på byen på sene kvelder, er det nok mange som holder seg unna og tenker at det er bedre å «vente litt og se». Pandemien har gjort noe med oss som mennesker. Vi er ikke de samme som vi var før 12. mars for to år siden. Vi er endret – på godt og vondt. Nå skal vi igjen forsøke å leve normalt slik vi gjorde det før pandemien. Det er nok mange som litt overrasket har tatt seg selv i å tenke: Hvordan var det egentlig vi levde? Hvordan kunne vi gjøre ting før uten å ha dårlig samvittighet? Hvordan var det mulig at jeg gikk forkjølet på jobb uten å tenke på at jeg gjorde noe galt? Man kan si mye om hvordan coviden har endret oss og samfunnet vårt som helhet. Nå skal vi på nytt endre oss selv «tilbake» – men selvsagt går vi ikke tilbake. Vi går inn i noe annet – og dette «andre» kjenner vi ikke ennå. Kanskje har vi lov til å håpe på at vi har blitt litt mer hensynsfulle. Risikogrupper fantes både før og etter covid – men nå er dette en gruppe vi tenker på og tar på alvor i større grad enn før. Vi har virkelig fått forståelsen for at det er noen som er mer sårbare enn andre, og vi har i stor grad innsett at dette er noe vi må ta innover oss. 

Foto: Kelly Sikkema/Unsplash

Men i dag – når jeg nå da ligger og sitter her med covid i livet mitt – kommer det inn en del nye spørsmål. For det er jo dette har jeg brukt nesten to år av livet mitt på å unngå! Vi har alle sammen forsøkt det samme: Du skal ikke få covid. Unngå det. Styr unna. Pass på deg selv. Bli ikke smittet. For hver dag vi har klart å unngå å bli smittet, har vi vært fornøyde. Men så kommer plutselig dagen du har forsøkt å unngå: Du sitter der med covid i fanget. Hvordan blir da dette møtet med dette du har forsøkt å unngå så lenge? Da slo det meg: Covid i kroppen bør bli beskrevet med mange ulike adjektiv! Det er det jeg vil gjøre her. Jeg vil gi så mange adjektiv jeg kan om denne covid-en … Jeg kan love deg at det ikke blir de positive adjektivene jeg kommer til å trekke fram! Nå skal covid få gjennomgå (få gjennomgå = bli kjeftet på). Her følger en rekke adjektiv jeg synes passer på covid – med forklaring. Kjenner du disse adjektivene?

lunefull = uberegnelig; omskiftelig; som lett endrer humør; som lett endrer seg
lumsk = skummel; upålitelig; som kan være farlig
standhaftig = viljesterk; utholdende; som ikke gir seg
bestialsk = umenneskelig
umedgjørlig = som ikke vil samarbeide
fandenivolsk = respektløs
infernalsk = djevelsk
utmattende = som man blir veldig slapp og sliten av
tappende = som man mister alle krefter av
dyster = trist og tung
avsondrende = som adskiller; som skaper isolasjon
drepende = som tar liv
altomfattende = som inkluderer alt; universell
redselsfull = som skaper / fremkaller stor frykt og redsel
grufull = forferdelig
hensynsløs = som ikke tar noe hensyn
skjebnesvanger = som får viktige eller alvorlige konsekvenser/følger

Her kunne listen ha blitt ganske mye lengre. Vi kan nevne adjektiv i fleng (å nevne i fleng = å nevne veldig mange på rekke og rad). Det er flust med adjektiv vi kan beskrive covid med (flust med = rikelig med / mange av). Adjektivene er for øvrig det som gir FARGE til språket. Har du tenkt på det? Verbene er der for at vi kan få ting gjort. Substantivene fyller språket med ting og gjenstander – men adjektivene er fargen og kanskje på en måte sjelen i språket. Det er viktig å kunne mange adjektiv. Man kan komme ganske langt med adjektivene «god» og «dårlig» – «fin» og «stygg». Men det gir en veldig behagelig følelse når man kan bruke flere adjektiv for å navngi mer konkret det man føler og opplever. 

Vi kan på en måte sette ord på denne situasjonen med et uttrykk: Det er aldri så galt at det ikke er godt for noe! Man kan jo faktisk bruke covid til å lære seg nye adjektiv som fanger inn negative, vonde følelser. 

Men akkurat nå må jeg bruke tiden godt – for å bli frisk. Heldigvis blir man frisk også MED PC i fanget. Det er betryggende å vite. Når man i tillegg har tatt de anbefalte vaksinene, stiller man mye tryggere i møtet med denne infernalske coviden.

Lykke til – til deg som kanskje ennå ikke har vært gjennom covid-en – og god bedring til deg som er i samme situasjon som meg akkurat nå! Ta fram adjektivlisten om du skulle få bruk for den! Grrr … 

Hilsen

Cecilie – med covid og PC i fanget

Norsk for deg!-medlem til 149,- per måned: norskfordeg.no/norskkurs/medlem/

I «Cecilie språkhjørne» vil du framover finne mange grammatikkforklaringer og generelle refleksjoner og tips rundt språkinnlæring. Følg gjerne med!
Her kan du bli Norsk for deg!-medlem til 149,- per måned:
norskfordeg.no/norskkurs/medlem/

nauka norweskiego Norsk for deg
Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Nie tak łatwo trafić na Północ. Historie słuchaczy skandynawistycznej podyplomówki

Co w języku norweskim jest problematyczne dla Polaków?

Litt om ordet «glede»

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

„Naprawdę uważamy, że AI może doprowadzić do zagłady wszystkich ludzi!”. Støre reaguje na ostrzeżenia dotyczące sztucznej inteligencji

Społeczeństwo 16 września 2026

Premier Jonas Gahr Støre jest gotowy do dyskusji na temat sztucznej inteligencji (AI) podczas Zgromadzenia…

Ciężarówka z migrantami zatrzymana w Polsce

15 września 2026

Najstarsza firma w Norwegii zostanie zamknięta po 369 latach

15 września 2026

Atak nożem w szkole w Oslo: nieletni oskarżony o usiłowanie zabójstwa

15 września 2026

Pogrzeb księżniczki Astrid odbędzie się 23 września

15 września 2026

Największe bankructwo w norweskim budownictwie. Co dalej z wielkimi inwestycjami drogowymi?

15 września 2026

Trudna sprawa: nadgodziny w Norwegii

15 września 2026

Støre: – Teraz ujarzmiamy ceny prądu!

15 września 2026

Telenor podejrzany w śledztwie dotyczącym Birmy – dziś przeszukanie siedziby

15 września 2026

Cyberataki i zagrożenia hybrydowe w Norwegii. Firmy muszą przygotować się na nowe ryzyka

15 września 2026

Rosyjscy hakerzy twierdzą, że zaatakowali stronę norweskiego parlamentu

14 września 2026

Jens Stoltenberg rezygnuje z prestiżowego stanowiska w Monachium

14 września 2026

Bellona i pracownicy składają zawiadomienie przeciwko Equinorowi w sprawie poważnych naruszeń przepisów prawa pracy

14 września 2026

1000 uczniów mniej w Stavanger. Miasto może zamykać szkoły

14 września 2026

UE: Rosja próbuje zastraszyć Europę atakiem na pociąg w pobliżu Polski

14 września 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Støre obiecuje Meloni stabilne dostawy gazu do Włoch

17 września 2026

Jeden z liderów Foxtrot zatrzymany w Maroku. Łączony z atakiem granatem w Oslo

17 września 2026

Prawie 80 burmistrzów domaga się działań w sprawie wysokich cen diesla

17 września 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.