Barrierer som høye fortauskanter, manglende heis eller rampe er for mange av oss usynlige. For personer med nedsatt funksjonsevne kan de imidlertid være avgjørende for hverdagslivet og muligheten til å delta i samfunnet.
– Jeg beveger meg i rullestol og er glad for at jeg lever i en tid der jeg kan reise på slike arrangementer på egen hånd – sier Joanna Wdowiak fra organisasjonen Razem=Sammen, som deltok på seminaret Kristiansand – En by for alle 2026.
«En by for alle» fremmer likhet uavhengig av bakgrunn, identitet eller livssituasjon. Arrangørene understreker at gjennom dialog og samarbeid mellom institusjoner, organisasjoner og lokalsamfunnet kan Kristiansand bli en av de mest inkluderende og tilgjengelige byene i verden.
– Et av hovedtemaene på seminaret var kreativitet i utformingen av enkle løsninger som letter hverdagen for personer med nedsatt funksjonsevne – forteller Joanna.


Ofte kan små endringer gi stor effekt. De krever heller ikke store investeringer: det holder å montere en rampe ved en høy dørterskel, flytte på møbler eller klistre tape på trappetrinn. Å opprette en parkeringsplass er også rimelig og relativt enkelt å gjennomføre. I praksis gjør det personer med begrenset mobilitet mer selvstendige.
– Bare vissheten om at man kan parkere trygt, gir mot til å gå ut av huset – kommenterer hun.
Gamle, verneverdige bygninger uten heis eller ramper er fortsatt en stor utfordring for Kristiansand kommune, og regelverket tillater ikke alltid at slike hjelpemidler installeres. Et eksempel er lokalene til Razem=Sammen, der det ikke finnes noen tilrettelegging for personer med nedsatt funksjonsevne.
– Det er viktig å jobbe for at disse mest utilgjengelige stedene i fremtiden blir fri for barrierer. En av metodene er universell utforming, som kan bidra til å fjerne dem.
Alt dette blir mulig dersom vi samarbeider, snakker sammen, øker kunnskapen og når mer direkte ut til beslutningstakere, inkludert politikere.
– Jeg håper at de kommende generasjonene får oppleve en fullt tilrettelagt og likestilt verden. Helse og funksjonsevne er ikke gitt for alltid, og hvem som helst av oss kan en dag få behov for hjelpemidlene et mer rettferdig, moderne samfunn tilbyr. Takket være fremskrittene våre forgjengere kjempet for, kan jeg i dag være fullt selvstendig og bidra til utviklingen av Kristiansand – en by for alle.
