Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»På norsk»Den Polske Dagen i Kristiansand. Alle er velkommen!
På norsk

Den Polske Dagen i Kristiansand. Alle er velkommen!

By Katarzyna Karp8 listopada 2022Brak komentarzy4 minuty czytania
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 3 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

Den Polske Dagen i Kristiansand finner sted lørdag, den 12. november. Kom mellom kl. 11.00 og 16.00 med familie, naboer og venner.

Vi ønsker å feire og markere vår tilstedeværelse i Kristiansand på en positiv måte. Vi tar deg med til Polen i noen timer, til et sted som lukter pierogi, er fylt med slavisk gjestfrihet og røde og hvite symboler.

En midlertidig enklave blir på Lund Torv i Kristiansand. Dørene til lokalen i Steinkleiva 2 vil være åpne for alle fra 11.00-16.00.

Gratis inngang.

Ideen om den polske dagen i Kristiansand ble skapt i fjor. En spontan idé ble raskt til handling. Vi klarte å ta imot ca. 400 personer, vi presenterte arbeidet til polske lokale kunstnere og valgte den beste AD-grønnsaksalaten. 2021. Vi fikk også besøk av Jan Oddvar Skisland, ordføreren i Kristiansand. Til tross for noen mindre mangler var den mest hørte kommentaren: «Dette er en stor suksess».

Ordføreren Skisland så på arbeidet til alle håndverkerne. Foto: Maja Meronk

Vi lover at årets feiring blir minst like bra som for et år siden. Vi er mer erfarne, så det er mindre risiko for at vi etter en time går tom for deilige polske kaker! Veien til hjertet går, som vi vet godt, gjennom magen. Vi skal ha god mat, og det blir også underholdning på den Polske Dagen i Kristiansand-programmet.

Her er noen grunner til at du bør feire med oss:

  • Ved inngangen blir du møtt av lukten av grillert polsk pølse.
  • Det blir pierogi, kaker og andre godbiter.
  • Du vil møte Wiktor Serwatka, en dobbel Guinness rekordholder fra Vennesla, som vil presentere sine ferdigheter og gi tips til de som ønsker å lære hemmelighetene til å mestre tauhopp. Han vil presentere sitt nye prosjekt for dere først!
rekordzista świata w skokach na skakance
Wiktor Serwatka. Foto Katarzyna Karp
  • En seilende familie fra Kristiansand tar deg med på en reise og deler sjøeventyrene sine.
  • Alle vil få teste seg i kunnskaps-quizen om Polen.
  • Vi vil gjennomføre aktiviteter for barn. De vil også nyte en sukkerspinn.
  • Mange forskjellige premier venter på deg i trekningen.
  • Og til de første to hundre gjestene, søte gaver …

og som de sier – mye, mye mer.

Vi skal skape god stemning sammen. Vi ønsker å vise våre tradisjoner og gjestfrihet til de som ikke kjenner det. Føl deg hjemme, ha det bra med deg selv og med våre gjester.

Den polske dagen arrangeres av den polsk-norske foreningen Razem = Sammen. Vi ønsker å være sammen, derfor trenger vi dere, kjære kristiansandsfolk.

Vi ønsker å være en del av Kristiansand og vi ønsker at det polske miljøet i byen skal bli mer synlig og aktivt, gjenkjennelig og verdsatt. Vi ønsker at innbyggerne i Kristiansand skal få vite mer om polsk historie.

Programmet for den polske dagen i Kristiansand

Hvorfor feirer vi

Polakkene feirer uavhengighetsdagen 11. november.

Polen forsvant fra kartene over Europa i 123 år. Det var naboland,  altså Russland, Preussen og Østerrike-Ungarn som delte landet vårt mellom seg. Målet var blant annet å ødelegge polsk kultur og få den polske nasjonen til å forsvinne. De russiske og tyske inntrengerne viste særlig grusomhet. Skolebarn ble slått for å bruke det polske språket. Men det var umulig å ødelegge nasjonen. Unge mennesker samlet seg i hemmelige klasser og underviste i polsk historie og litteratur. Fire opprør ble organisert, dessverre endte hver av disse med blodsutgytelser og polakkenes fiasko. Kamplysten og selvstendighetsdriften var imidlertid fortsatt til stede. Vi feirer dagen for å gjenvinne uavhengigheten 11. november. Det er også datoen for slutten av første verdenskrig (1918), da Polen endelig ble et fritt land igjen.

Polska na 123 lata zniknęła z map Europy. To sąsiadujące mocarstwa; Rosja, Prusy i Austro- Węgry podzieliły między siebie terytorium naszego kraju. Cel był wspólny: zniszczyć polską kulturę i sprawić, by naród polski przestał istnieć. Szczególnym okrucieństwem wykazali się zaborcy rosyjski oraz niemiecki. Dzieci w szkołach były bite za posługiwanie się językiem polskim. Zniszczenie narodu było jednak niemożliwe. Młodzież gromadziła się na tajnych kompletach i uczyła polskiej historii i literatury. Zorganizowano cztery powstania, niestety każde zakończyło się rozlewem krwi i niepowodzeniem Polaków. Jednak duch walki i dążenie do niepodległości były ciągle obecne. Dzień odzyskania niepodległości obchodzimy 11 listopada. Jest to również data zakończenia I wojny światowej (1918 rok), kiedy wreszcie Polska stała się na nowo wolnym krajem. 

Hvor? 

Kristiansand, Lund – Torv

Steinkleiva 2

Adkomst med buss: M1, M2, M3, M4, 12, 13, 15, 19, 35,36. Vi anbefaler også å parkere bilen på Lund, for eksempel i gatene: Agder Alle, Tors gate, St. Olavs ve.

Når?

Mellom 11.00-16.00

Vi feirer den polske dagen i Kristiansand som en del av den norske aksjonen Frivillighets Norge Vår Dagen 2022

Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Bergen, Grini og polsk forfatter Leopold Tyrmand – en ukjent historie

Kardemomme by – miasto, w którym można robić, co się chce. Prawie

Kobietom świadczącym usługi seksualne grożono pistoletem. Próba napadu w Kristiansand

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

Zełenski i amerykański wysłannik Witkoff przyjadą do Oslo na rozmowy pokojowe

Wiadomości 20 października 2026

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjedzie we wtorek do Oslo na rozmowy dotyczące wojny w Ukrainie.…

Reklamy narzędziem szpiegowania. Docierały do norweskich instytucji

19 października 2026

Nawałnica w północnej Norwegii – zamknięto mosty, odwołano loty i rejsy promów

19 października 2026

Norway plans under-16 age limit for Roblox, TikTok and Snapchat

19 października 2026

Norwegia: Roblox, TikTok i Snapchat z ograniczeniem wiekowym od 16 lat

19 października 2026

Mówią o Polakach, ale czy ich słuchają? Media polonijne chcą działać razem

18 października 2026

Największa akcja charytatywna w całej Norwegii, pieniądze zbiera również król Haakon

18 października 2026

Cztery osoby podejrzane o bezprawne pozbawienie wolności w Bergen. Wszystkie mają zostać przesłuchane dzisiaj

18 października 2026

Norweska piłka od Intility Arena po Ligę Mistrzów

18 października 2026

Vår Frelsers gravlund. Spacer pośród historii Oslo

18 października 2026

Strajk kolei zakończony – prawdopodobnie od dzisiejszego popołudnia pociągi będą kursować normalnie.

17 października 2026

Nowy gatunek kleszcza odkryty w Norwegii – duży, z pasiastymi nogami

17 października 2026

Julebrus w sklepach. Dlaczego Norwegowie tak bardzo kochają świąteczny napój?

16 października 2026

Włamanie do Dagens Næringsliv. Materiał śledczy trafił do sieci przed publikacją

16 października 2026

Minister ds. dzieci i rodziny zapowiada zaostrzenie kontroli i ściślejszą współpracę służb ochrony dzieci z policją

15 października 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Bergen, Grini og polsk forfatter Leopold Tyrmand – en ukjent historie

24 października 2026

Kardemomme by – miasto, w którym można robić, co się chce. Prawie

24 października 2026

Kobietom świadczącym usługi seksualne grożono pistoletem. Próba napadu w Kristiansand

24 października 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.