Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»Społeczeństwo»Wielkanoc, najważniejsze święto chrześcijan
Społeczeństwo

Wielkanoc, najważniejsze święto chrześcijan

By Katarzyna Karp2 kwietnia 2021Brak komentarzy4 minuty czytania
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 5 lat temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

Wielkanoc to najważniejsze święto w życiu liturgicznym chrześcijan. Dotyczy tego, co jest kluczowe w chrześcijaństwie – zmartwychwstania Jezusa. I choć w Norwegii trudno zdobyć kartki świąteczne, które nawiązywałyby do istoty Wielkanocy (w większości są świeckie, neutralne, z motywem zajączków, jajek czy kwiatów), to dla wielu ludzi postać Chrystusa i jego Zmartwychwstanie są w czasie Wielkiej Nocy najważniejsze.

Msze i nabożeństwa, począwszy od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego, przyciągają wielu wiernych. Nawet dla tych, którzy od kościoła raczej stronią, święcenie pokarmów, będące typowo polską tradycją, jest często obowiązkowym punktem świąt wielkanocnych. 

Jednak wraz z pojawieniem się pandemii wszystko uległo przeobrażeniu. Tak też stało się z kultami religijnymi, które w dobie koronawirusa zostały mocno ograniczone. Na przestrzeni ostatniego roku obostrzenia dotyczące nabożeństw wahały się od całkowitego zakazu ich sprawowania w obecności wiernych (pozostawała transmisja online), do zmieniających się ograniczeń liczebności uczestników.

Fot. Pete Linforth z Pixabay 

Obecnie nie można organizować mszy w świątyniach. Jeszcze kilka tygodni temu mogło w nich uczestniczyć maksymalnie dziesięć osób, ale jedynie mieszkających w komunie, w której znajduje się kościół. Oznaczało to wykluczenie bardzo wielu osób, przykładowo kościół katolicki w Kristiansand obejmuje wiele odległych gmin.

W tym roku w Norwegii, podobnie jak w ubiegłym, nie będzie okazji, by pójść do kościoła, pomodlić się, poświęcić jedzenie na wielkanocny stół. Dla wielu spośród pracujących tu Polaków nie będzie również okazji do spotkania się z najbliższymi.

Kościół na emigracji pełni zwykle dodatkową rolę – jest miejscem spotkań Polonii, szczególnie istotnym dla nowoprzybyłych, często bez względu na ich światopogląd i kwestie religijne. Tak też przed pandemią było w parafii w Kristiansand, gdzie do przykościelnej salki parafialnej (KIGA) raz w miesiącu po mszy zapraszano na ciasto i kawę, można było tam również spotkać się, by wspólnie celebrować np. Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada. 

O zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie, opowiada ksiądz Dawid Banaś z parafii św. Ansgara. 

– Nie jest łatwo przeżywać święta wielkanocne praktycznie bez wiernych – mówi ksiądz Dawid. – Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że księżom jest łatwo, że nie mamy nawału pracy, ale jednak myślimy o wiernych, o tym jak sobie radzą w obecnej sytuacji. Nie mają możliwości odwiedzania bliskich i to ciąży wielu Polakom. Zwłaszcza w przypadku dramatycznych zdarzeń, jak śmierć bliskiego, potrzebują rozmowy i zapewnień o modlitwie.

Pojawiały się głosy niezrozumienia: dlaczego w centrach handlowych nie było szczególnych ograniczeń, ludzie z różnych gmin i w dowolnych ilościach mieszali się na terenie sklepów, a w tym samym czasie w dwupoziomowym obszernym kościele, w którym ludzie siedzą w swoich ławkach, nie mogło być więcej niż dziesięciu wiernych?

– Zdecydowana większość wiernych przyjmuje restrykcje, niewielka część upatruje w tym triumfu złego, podważa wiarygodność danych – kontynuuje ksiądz. – Zarzuca się nam, kapłanom, i nawet najwyższym hierarchom kościelnym, brak wiary i odwagi: że nie targujemy się o ilość wiernych, którzy mogliby uczestniczyć w nabożeństwach. Argumentacja jest taka, że w sklepach nie liczy się osób i nie sprawdza, kto przyjechał do sklepu spoza gminy. To targowanie skazane jest chyba na niepowodzenie, bo wskazuje się nam przykład innych, choćby wspólnot protestanckich, które stosują te zalecenia.

Tradycyjny sposób wspólnej modlitwy w kościołach na razie nie jest możliwy. Nie oznacza to jednak, że wśród wierzących zniknęły potrzeby związane z uczestnictwem w życiu Kościoła.

– Teraz, z powodu pandemii, nastał czas na duszpasterstwo „indywidualne”. Jeśli ktoś chce przyjść, pomodlić się, wyspowiadać, przyjąć komunię czy po prostu porozmawiać, to my jesteśmy. Zauważam w ostatnich miesiącach u niektórych „głód Boga”. Obserwuję też, że nasiliły się apokaliptyczne wizje, ludzie wieszczą koniec świata. Nie są obojętni na to, co się dzieje i dostrzegają w wydarzeniach siły zła. Postawy wielu radykalizują się. U jednych pogłębia się frustracja i bezradność, podczas gdy u innych ta sama sytuacja prowadzi do głębszej refleksji i nawrócenia. Ten czas jest z pewnością dla wielu próbą wiary. Niektórzy zastanawiają się dlaczego Bóg na to pozwala. Ale trzeba pamiętać, że po Golgocie było Zmartwychwstanie, zatem po pandemii przyjdzie wyzwolenie.

Kochani Rodacy!

Ksiądz Dawid Banaś, polski duszpasterz z parafii św. Ansgara w Kristiansand

Chrześcijaństwo opiera się na wierze w zmartwychwstanie Chrystusa. Życzę każdemu, by obficie korzystał z darów zwycięstwa Jezusa nad grzechem, śmiercią i szatanem, i z tego czerpał siły do bycia dobrym człowiekiem i chrześcijaninem. 

Życzę każdemu, bez względu na to, jaki jest jego stosunek do Kościoła, aby postępował zgodnie ze swoim sumieniem i cieszył się zdrowiem duszy i ciała.

Zdjęcie główne: James Chan z Pixabay 

Wielkanoc
Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Skąd się wziął śmigus-dyngus?

Las leczy rany. Wielkanocna podróż do siebie

Påskekrim – norweska tradycja kryminalna na Wielkanoc

Komentowanie jest wyłączone.

Na czasie

TOP 6 miejsca, które warto zobaczyć w Norwegii

Podróże 12 czerwca 2026

Choć nie trafiły do głównego Top 10, wiele osób uważa je za równie atrakcyjne, a…

Podróż przez Niemcy? Sprawdź nowe zasady na autostradach

11 czerwca 2026

Michał Stochel, zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków

11 czerwca 2026

Skąd wziął się syndrom sztokholmski?

11 czerwca 2026

Norwegia wprowadza nową deklarację integracyjną dla uchodźców

11 czerwca 2026

Marius Borg Høiby pozostanie w areszcie tymczasowym

10 czerwca 2026

Prywatyzacja kolei nie zdała egzaminu? Brytyjski operator opuszcza Norwegię

10 czerwca 2026

Test systemu ostrzegania ludności: Alert Kryzysowy 10 czerwca 2026 r.

9 czerwca 2026

Polski Dzień w Kristiansand. Radosne świętowanie

9 czerwca 2026

Zdrowie księżnej koronnej Mette-Marit. Norwegia z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń

9 czerwca 2026

Praca w Norwegii: Jak negocjować podwyżkę po norwesku?

9 czerwca 2026

W krainie dawnych Słowian – wyjątkowy Dzień Otwarty w Polskiej Sobotniej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie w Moss

8 czerwca 2026

Høiby chce wyjść z aresztu, by być przy chorej matce – księżnej koronnej Mette-Marit

8 czerwca 2026

98% nowych aut to elektryki. Motoryzacyjna rewolucja w Norwegii

8 czerwca 2026

Życie w Norwegii: Dlaczego tak trudno nawiązać przyjaźnie z Norwegami?

7 czerwca 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Чемпіонат світу з футболу 2026: 10 цікавих фактів про збірну Норвегії

21 czerwca 2026

Norwegia wzmacnia obecność w Arktyce. Nowy konsulat w Nuuk ma znaczenie strategiczne

21 czerwca 2026

Skrei. Jak smakuje i dlaczego Norwegowie na niego czekają?

21 czerwca 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.