Close Menu
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
  • På norsk
  • Українською
  • English
Kategorie
  • Aktywnie
    • Podróże
    • Sport
    • Wędkarstwo
  • English
  • Kultura
    • Felieton
    • Film
    • Literatura
    • Muzyka
  • Ogólne
  • På norsk
    • Cecilies språk- og kulturhjørne
    • Kronikk
  • Reportaże i wywiady
  • Społeczeństwo
    • Dzieci
    • Historia
    • Kulinaria
    • Lokalnie
    • Ludzie
    • NAV
    • Opinia
    • Środowisko
  • Wiadomości
    • Polityka
      • Polityka lokalna
  • Zdrowie
    • Covid-19
  • Українською
Facebook X (Twitter) Instagram YouTube
Facebook Instagram X (Twitter) YouTube Spotify
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
  • På norsk
  • Українською
  • English
  • Wiadomości
  • Społeczeństwo
  • Kultura
  • Reportaże i wywiady
  • Zdrowie
  • Aktywnie
Razem Norge – polska gazeta w NorwegiiRazem Norge – polska gazeta w Norwegii
Strona główna»Społeczeństwo»Coraz mniej żywności na śmietniku
Społeczeństwo

Coraz mniej żywności na śmietniku

By Sawa Bańka17 grudnia 2021Brak komentarzy3 minuty czytania
zepsute owoce
Zdjęcie: Anita Jankovic, Unsplash.
Udostępnij
Facebook Twitter LinkedIn Email
Artykuł został opublikowany ponad 4 lata temu, dlatego zawarte w nim informacje mogą być nieaktualne.

W 2020 roku w Norwegii, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zostało wyrzucone około 85 kg dobrego, zdatnego do spożycia jedzenia. Jest to o 10% mniej względem wyników z roku 2015.

Rząd wraz z przedstawicielami przemysłu spożywczego stawiają sobie za cel zmniejszenie o połowę marnotrawstwa żywności w Norwegii do 2030 roku. Zapobieganie i ograniczanie marnotrawienia żywności ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju.

Na całym świecie około jedna trzecia produkowanej żywności jest niszczona lub wyrzucana.

Zdjęcie: Avi Chomotovski/Pixabay

Pierwsze takie badanie

Minister Klimatu i Środowiska, Espen Barth Eide.

Po raz pierwszy zbadano, gdzie i jaka ilość jedzenia jest marnowana we wszystkich sektorach produkcji i dystrybucji żywności.

– Marnowanie jedzenia to coś więcej, niż jego wyrzucanie. To marnowanie zasobów. Ma to wpływ na środowisko, ekonomię i społeczeństwo. Wszyscy,  którzy produkują, sprzedają lub serwują żywność w obrębie sektora prywatnego, muszą podjąć dalej idące działania. My, jako jednostki, również musimy się zmienić. Porozumienie branżowe w sprawie ograniczenia marnowania żywności jest naszym najsilniejszym narzędziem do osiągnięcia tego celu – mówi minister Klimatu i Środowiska, Espen Barth Eide. 

Ograniczanie marnowania żywności

Porozumienie branżowe, które zostało podpisane w 2017 roku w sprawie marnowania żywności to wyjątkowa kooperacja, w ramach której sektor publiczny i prywatny ściśle ze sobą współpracują. Jego celem jest ograniczenie i zapobieganie marnotrawieniu produktów spożywczych. Umowa przewiduje, że do 2030 roku marnowanie żywności w Norwegii zostanie ograniczone o 50%. 

Do porozumienia branżowego przyłączyło się 107 przedsiębiorstw. Firmy te składają coroczne raporty dotyczące marnowanej żywności. Świadomie pracują nad ograniczeniem wyrzucania produktów w swojej firmie, jak również przy współpracy z innymi przedsiębiorstwami. Środki, które zostały wprowadzone, mają na celu usprawnienie działań wewnątrz danej firmy oraz ułatwienie jej konsumentom oszczędzania większej ilości jedzenia. 

Dla wielu produktów przykładem tego mogą być dłuższe terminy przydatności do spożycia, wprowadzenie opakowań lepszej jakości oraz ich przystosowanie do danych produktów, a także dodatkowe oznaczenia dotyczące terminów przydatności do spożycia. 

Dla wielu firm środkiem redukującym marnowanie jedzenia jest przekazywanie żywności do ośmiu krajowych centrów żywnościowych. Zdjęcie: Joel Muniz/Unsplash

Taka współpraca przyczyniła się do wzmocnienia siatki centrów żywnościowych oraz doprowadziła do przekazywania żywności potrzebującym przez znacznie większą liczbę firm, niż w latach poprzednich. 

Współpraca przynosi rezultaty 

Przemysł spożywczy jest na dobrej drodze do ograniczenia marnowania żywności, jednak wiele w tej kwestii można jeszcze zrobić. W ostatnich latach konsumenci wyrzucili o 6% mniej żywności, jednak nadal ilość wyrzuconego przez nich jedzenia stanowi 48% marnowanej w Norwegii żywności. 

Porozumienie między przemysłem spożywczym a rządem jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na świecie. Kilka innych krajów postanowiło wziąć przykład z Norwegii. 

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, jak istotną rolę odgrywa dialog między różnymi branżami i sektorami oraz ścisła współpraca między sektorem publicznym i prywatnym.

Źródło: Regjeringen.no

bezpieczeństwo żywieniowe ekologia
Udostępnij. Facebook Twitter LinkedIn Email

Powiązane

Norwegia nieprzygotowana na klęski żywiołowe

Jak zatrzymać śmieci w Norwegii?

Nowe próbki nasion w Globalnym Banku Nasion na Svalbardzie

Zostaw kometarz Anuluj komentarz

Na czasie

Norwegia powołuje Komisję ds. imigracji zarobkowej. W jej składzie Polka

Wiadomości 15 czerwca 2026

Norweski rząd ogłosił 5 czerwca 2026 r. powołanie Komisji ds. imigracji zarobkowej, która ma dokonać…

Marius Borg Høiby skazany na cztery lata więzienia. Sąd uznał go za winnego dwóch gwałtów

15 czerwca 2026

Coraz więcej Norwegów kwestionuje przyszłość monarchii. Czy król Harald będzie ostatnim królem Norwegii?

15 czerwca 2026

Nordycki model pęka. Jak gangi zmieniły podejście do młodych przestępców

14 czerwca 2026

Rosja wzmacnia wojska na północy. Norwegia odpowiada największym programem zbrojeniowym od czasów zimnej wojny 

13 czerwca 2026

„Wikingowie nadchodzą”. Norwegia wraca na mundial po 28 latach

12 czerwca 2026

TOP 6 miejsca, które warto zobaczyć w Norwegii

12 czerwca 2026

Podróż przez Niemcy? Sprawdź nowe zasady na autostradach

11 czerwca 2026

Michał Stochel, zwycięzca Eurowizji dla Młodych Muzyków

11 czerwca 2026

Skąd wziął się syndrom sztokholmski?

11 czerwca 2026

Norwegia wprowadza nową deklarację integracyjną dla uchodźców

11 czerwca 2026

Marius Borg Høiby pozostanie w areszcie tymczasowym

10 czerwca 2026

Prywatyzacja kolei nie zdała egzaminu? Brytyjski operator opuszcza Norwegię

10 czerwca 2026

Test systemu ostrzegania ludności: Alert Kryzysowy 10 czerwca 2026 r.

9 czerwca 2026

Polski Dzień w Kristiansand. Radosne świętowanie

9 czerwca 2026
Dane kontaktowe

Polsk-Norsk Forening Razem=Sammen
nr org. 923 205 039

tel. +47 966 79 750

e-mail: kontakt@razem.no

Redakcja i współpraca »

Ostatnio dodane

Największe zmiany podatkowe od dekad 

24 czerwca 2026

Новий кредит для України: кілька партій виступають проти цього

24 czerwca 2026

Nowa pożyczka dla Ukrainy: kilka partii jest przeciwnych

24 czerwca 2026
Współpraca

Razem Norge jest laureatem nagrody "Redakcja medium polonijnego 2025", przyznawanej przez Press Club Polska.

Facebook Instagram X (Twitter) YouTube

Ansvarlig redaktør: Katarzyna Karp | Administrasjonssjef: Sylwia Balawender
Razem Norge arbeider etter Vær Varsom-plakatens og VVP regler for god presseskikk. Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet.

© 2026 Razem=Sammen | Made in Kristiansand

Wprowadź szukaną frazę i naciśnij Enter, aby przejść do wyników wyszukiwania. Naciśnij Esc, aby anulować.